بیلبورد چیست؟

بیلبوردها در واقع سازه‌های غول پیکری هستند که به منظور انتقال یک پیام خاص به صورت تصویری، در مکان‌های پر بازدید نصب می‌شوند. بیلبوردها مدت زیادی است که برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و با وجود این که بسیاری از کسب و کارها به سمت آنلاین شدن پیشروی کرده‌اند، همچنان جایگاه خود را در دنیای تبلیغات حفظ کرده‌اند.

انواع بیلبورد به چند دسته تقسیم می‌شود؟

بیلبوردها یکی از روش‌های تبلیغات محیطی می‌باشند که خود نیز به 5  دسته مختلف تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- بیلبوردهای عادی :

همان بیلبوردهایی هستند که بیشتر از سایر انواع بیلبوردهای تبلیغاتی در نقاط مختلف شهر مشاهده می کنیم. این بیلبوردها  به شکل یک تابلو مستطیل شکل غول پیکر که روی یک پایه محکم سوار است، در مکان‌هایی مانند حاشیه خیابانها و سایر نقاط پر تردد شهر نصب می‌شوند.

۲- تلویزیون شهری :

تلویزیون شهری نیز بسیار مشابه بیلبوردهای عادی می‌باشد، با این تفاوت که در تلویزیون‌های شهری به جای نمایش یک تصویر ساده، می‌توان یک تصویر پر نور و حتی یک ویدیوی تبلیغاتی کوتاه را نمایش داد.

۳- لمپوست :

لمپوست‌‌ها بیلبوردهای نسبتا کوچکی هستند که از میله‌های مستطیلی در ابعاد یک تا سه متر تشکیل می‌شوند و امکان نصب یک پارچه تبلیغاتی را فراهم می‌کنند. لمپوست‌ ها اصولا در مکان‌هایی مانند حاشیه خیابان‌های پر تردد، پیاده روهای پر تردد و سایر مکان‌ها نصب می‌شوند. یکی از معایب بزرگ لمپوست‌‌ها این است که به دلیل نداشتن نور کافی، در شب به خوبی نمایش داده نمی‌شوند و به همین دلیل حتما باید در مکان‌های پرنور مانند حاشیه خیابان‌ها که چراغ‌های دائما روشن دارند قرار بگیرند.

۴- عرشه پل‌‌ها :

بیلبوردهای تبلیغاتی نصب شده روی عرشه پل‌ها، نوعی از بیلبورد هستند که تمامی ما دیده‌ایم. این نوع بیلبورد ها تنها روی عرشه پل‌‌های هوایی نصب می‌شوند که محل عبور و مرور ماشین‌ها می‌باشند و اگر یک بنر تبلیغاتی جذاب داشته باشید و آن را در یک منطقه پر رفت و آمد نصب کنید، شاهد بازدید شگفت انگیز این بیلبوردها خواهید بود.

۵- استرابوردها :

استرابوردها تقریبا مشابه لمپوست‌ ها می‌باشند و فقط از نظر ساختاری کمی با آن‌ها تفاوت دارند. در واقع استرابوردها از انواع رسانه‌های تبلیغاتی پرتابل قابل حمل می‌باشند که فریم خاصی ندارند، یعنی مانند سایر انواع بیلبورد تبلیغاتی، دارای نسبت و اندازه مشخصی نیستند؛ علت آن هم این است که سازه استرابوردها از یک محور اصلی و دو میله متحرک فرعی تشکیل شده است که سبب می‌شود ابعاد بنرهای تبلیغاتی که روی استرابوردها نصب می‌شوند متفاوت باشد؛ البته بنا به قوانین تبلیغات محیطی، استرابوردها در اندازه‌های یکسانی تولید می‌شوند.

چگونه یک بیلبورد تبلیغاتی جذاب بسازیم؟

همان طور که گفتیم تبلیغات محیطی و به خصوص اجاره بیلبورد حرفه‌ای، یکی از بهترین روش‌های تبلیغات و سود آوری می‌باشد. در تبلیغات محیطی نیز مانند هر نوع تبلیغات دیگری، افراد مختلف به مقدار یکسانی سود نمی‌کنند؛ اما تا به حال فکر کرده‌اید وجه تفاوت کسی که سوددهی متوسطی را تجربه می‌کند با کسی که سوددهی او نسبت به سایرین بیش‌تر است چه می‌باشد؟

در جواب باید گفت که طراحی و رزرو بیلبوردهای جدید اصول و قواعدی دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید بازدهی تبلیغات بیلبوردی خود را به حداکثر برسانید. در ادامه 6 مورد از مهمترین اصولی که در طراحی بیلبورد باید رعایت شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱- وضوح بنر تبلیغاتی، اصلی‌ترین موضوع :

در بحث تبلیغات محیطی، اولین و مهم‌ترین موضوع این است که بنر تبلیغاتی شما در اولین نگاه بتواند موضوع مورد نظر شما را منتقل کند. برای انتقال راحت و سریع موضوع بهتر است به جای متن از اشکال استفاده کنید؛ زیرا اصولا کسی چندان به نوشته‌ها در نگاه اول توجه نمی‌کند، اما تصویر حتی بدون خواست بیننده نیز مفهوم را به او منتقل می‌کند.

۲- خلاقیت

علاوه بر وضوح موضوع تبلیغات، در ساخت یک بیلبورد تبلیغاتی جذاب باید قبل از هر چیزی خلاقیت به کار رفته باشد تا بتواند توجه مخاطب را جلب کند. اصولا بیلبوردهای سه بعدی برای جلب توجه مخاطب بسیار خوب عمل می‌کنند.

۳- استفاده از ترکیب رنگ مناسب :

یکی از اصولی که سبب جلب توجه مخاطب می‌شود، ترکیب رنگ درست المان‌های مختلف است. ترجیحا سعی کنید در طراحی بیلبورد، بسته به محیط و فضا بیش‌تر از رنگ‌های شاد استفاده کنید. اصولا ترکیب پس زمینه تیره با نقش‌های رنگ روشن و یا بالعکس، نسبت به حالتی که هم تصویر زمینه و هم المان‌های تصویر یک مدل ترکیب رنگ دارند، بهتر جلب توجه می‌کند.

۴- کوتاه و مفید صحبت کنید :

تصور کنید مخاطب شما با خودرو در حال عبور از زیر پلی هوایی است که بیلبورد شما روی آن نصب شده است، در این حالت او برای خواندن متنی که شما روی بیلبورد نوشته‌اید تنها چند ثانیه زمان دارد و دقیقا به همین دلیل باید نهایتا ۶ کلمه ساده و کوتاه روی بیلبورد نوشته باشید تا شخص فرصتی برای خواندن آن داشته باشد. یکی از علت‌هایی که توصیه می‌کنیم که برای انتقال مفهوم، به جای متن از اشکال و تصاویر استفاده کنید نیز همین است.

۵- ابعاد بزرگ بیشتر دیده می شود :

اصولا در بحث رزرو بیلبوردهای تبلیغاتی، هنگامی که سایز یک بیلبورد بزرگتر باشد امکان دیده شدن آن نیز بیشتر خواهد بود. بهتر است سعی کنید تا حد امکان سایز بیلبورد تبلیغاتی خود را بزرگ انتخاب کنید. البته در نظر داشته باشید که افزایش سایز بیلبورد تبلیغاتی سبب افزایش هزینه رزرو بیلبورد نیز خواهد بود؛ بنابراین در صورتی می توانید بیلبورد تبلیغاتی بزرگتری اجاره کنید که با بودجه مد نظرتان تطبیق داشته باشد. اگر بودجه کافی ندارید حتما لازم نیست که برای دیده شدن، بیلبورد تبلیغاتی بسیار بزرگی اجاره کنید؛ می توانید با رعایت سایر فاکتور ها مانند طراحی بیلبورد خلاقانه و جذاب، سایز متوسط بیلبورد خود را جبران کنید و باعث دیده شدن بیشتر آن شوید.

۶- از درج مشخصات روی بیلبورد پرهیز کنید :

با توجه به این موضوع که مخاطب شما تنها چند ثانیه برای خواندن بیلبورد تبلیغاتی زمان دارد، اصلا عاقلانه نیست که به جای این که نام برند خود را در ذهن او برجسته کنید، حواس او را به مشخصاتی از قبیل آدرس و شماره تلفن و … پرت کنید. حتی اگر در بیلبورد به صورت کاملا درشت و واضح آدرس و شماره تلفن درج شوند، باز هم در این مدت زمان کم کسی نمی‌تواند آن را یادداشت کند یا به ذهن بسپارد و درج این اطلاعات فقط باعث می‌شود که مخاطب حتی به موضوع اصلی بیلبورد نیز توجه نکند.

رسانه محیطی

یکی از قسمت‌های بسیار مهم تبلیغات، رسانه های محیطی است. رسانه های محیطی شامل موارد زیر است: ۱- بیلبورد ۲- پل ۳- استرابورد ۴- سی ال

بیشتر بخوانید >

بیلبورد چیست؟

بیلبوردها در واقع سازه‌های غول پیکری هستند که به منظور انتقال یک پیام خاص به صورت تصویری، در مکان‌های پر بازدید نصب می‌شوند. بیلبوردها مدت زیادی

بیشتر بخوانید >