ساخت سازه های فلزی عرشه پل، پله برقی، سازه های تبلیغاتی

سازه فلزی چیست؟

ساخت پل عابر پیاده چگونه انجام می گیرد؟ سازه فلزی چیست؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدای امر توضیحی در خصوص چیستی سازه فلزی داده می شود. سازه فلزی به سازه ای گفته می شود که بیشترین بخش مواد تشکیل دهنده و مصالح آن از فلز و فولاد باشد.

امروزه فولاد و فلز یکی از پر کاربرد ترین مصالحی هستند که در انواع ساخت و ساز در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. اسکلت فلزی نیز نام دیگری است که معمولا سازه های فلزی را با آن می شناسند و در ستون و تیر ها مورد استفاده قرار می گیرند.

به وسیله جوشکاری و پیچ و مهره این مصالح فلزی به یکدیگر متصل می شوند. این مصالح با اتصال به هم توانایی تحمل و نگهداری سقف و دیوار و کف سازه ها را خواهند داشت.

شکل ستون ها اغلب به صورت مربع، مستطیل، دایره ای، T شکل و L شکل ساخته می شوند. تیر ها نیز اغلب به صورت خرپا، هیپ، تیرچه، شاه تیر و تیرهای ترکیبی ساخته می شوند. مواردی که بیان شد اغلب در کارخانه های مقاطع فولادی موجود هستند و این کارخانه ها تولید مواردی که بیان شد را در لیست خود دارند.

تقسیم بندی سازه های فولادی:

سازه فلزی و فولادی قابی

سازه فلزی و فولادی پوسته ای

سازه فلزی و فولادی معلق

سازه فلزی و فولادی خرپایی

سازه فلزی و فولادی قابی

برای ساخت این نوع سازه که به صورت ستون، تیر و یا به صورت گیردار به یکدیگر متصل می شوند از پروفیل های فولادی و فلزی بهره گرفته می شود. کاربرد این نوع سازه در ساخت پل ها و ساختمان های بلند و یا صنعتی است.

 این سازه به دلیل ویژگی های خاص خود بهترین انتخاب برای این نوع از سازه ها است. سازه قابی به دلیل تحمل نیروهای افقی و عمودی بهترین گزینه برای سازه هایی است که در آن ها استحکام ساختمان و سازه فلزی در اولویت قرار می گیرد به همین خاطر در مهندسی زلزله اولین انتخاب می باشد. به دلیل شکل قرار گرفتن آن استحکام سازه را تضمین می کند.

ساخت سازه های فلزی با شکل قابی در کارخانه ها و با نظارت بسیاری انجام می گیرد، اگر بخواهیم به معایب این نوع سازه اشاره کنیم باید عدم مقاومت آن در برابر حرارت و آتش را بیان نماییم. البته با پیشرفت علم ساخت و ساز و معماری، پلیمر های ضد آتش بر روی این نوع سازه ها کشیده می شود که این عیب را نیز به خوبی برطرف می کند.

سازه فلزی و فولادی پوسته ای

ساخت سازه های فلزی پوسته ای با کمک ورق های فولادی پوسته یا پوشش فلزی بر روی سازه انجام می گیرد. از مزایای این سازه می توان به پوشش دهی مساحت های بسیار زیاد اشاره نمود. این سازه ظاهر زیبا و جذابی دارد همچنین وزن این سازه نیز نسبت به دیگر سازه های فلزی بسیار کم است که ای ویژگی نیز یکی دیگر از مزایای این سازه فلزی است.

سازه فلزی و فولادی معلق

این سازه دارای ویژگی های بسیاری است یکی از بارزترین ویژگی هایی که می توان نامم بر این است که از این  سازه فلزی در ساخت پل های معلق، خط های لوله، سقف پارکینگ و … می توان استفاده نمود. این سازه شباهت زیادی به سازه قابی دارد تنها تفاوت وجود کابل کششی برای سازه معلق است. این سازه اجزای بسیاری دارد که می تواند به بهترین شکل ممکن بارهای خیلی سنگین را تحمل نماید. برای ساخت پل های طولانی از این سازه استفاده می شود.

تهران، آفریقای جنوبی، نبش بن بست زاگرس، پلاک ۱۱، طبقه ۴، واحد ۱۴

۰۲۱-۸۸۶۵۰۸۵۴ - ۰۲۱-۸۸۶۵۰۸۴۵

۳۰۰ ۲۰۰ ۴ ۰۹۱۲

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آژانس تبلیغاتی تمدن هنر می‌باشد. © ۱۴۰۳